У зв'язку з епідеміологічною ситуацією, що нині склалася в Україні, усі ми змушені змінити формат нашої діяльності. Нові умови роботи, досить незвичні для кожного з нас, породжують багато запитань і водночас спонукають до самоосвіти, пошуку шляхів самооновлення у змінених обставинах, заохочують до творчого переосмислення підходів до власної діяльності. Разом з тим маємо зважати й на офіційні документи, що регламентують її.
Що ж радить у цій ситуації педагогам МОН України? Як організувати діяльність, аби максимально успішно забезпечити надання освітніх послуг нашим вихованцям?
На сайті Міністерства оприлюднено листи № 1/9-173 від 23.03.2020 “Щодо організації освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти під час карантину” та № 1/9-182 від 31.03.2020 “Щодо організованого завершення 2019/2020 навчального року та зарахування до закладів загальної середньої освіти”. Пропонуємо ознайомитися з поданими рекомендаціями.
У якому режимі має відбуватися навчання?
Для педагогів встановлюється гнучкий графік роботи. Заняття проходять у режимі реального часу через інтернет з учнями, що перебувають удома. Адміністрація закладу може запропонувати різні підходи щодо організації та обліку реалізації освітнього процесу, зокрема і здійсненого з використанням дистанційних технологій, коли педагог перебуває за межами закладу освіти.
Де можна знайти дистанційні уроки?
Видавництво “Світич” відкриває Школу дистанційного навчання для другокласників — розміщує на сайті svitdovkola.org дистанційні уроки “Я досліджую світ” та “Українска мова та читання” для 2 класу.
Для перегляду розкладу уроків дистанційного навчання клікайте на кнопку
Школа відкрита для всіх охочих, але особливо зручними уроки будуть для учнів, які навчаються за комплектом підручників видавництва “Світич” — “Я досліджую світ” та “Українська мова та читання” (автори — О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко). Адже у них є друкована версія підручника та комплект робочих зошитів — “Я досліджую світ”, з інформатики, для діагностичних робіт, а також тренажер з правопису й зошит з розвитку зв’язного мовлення.
Учні, які користуються підручниками інших авторів, можуть завантажити електронні версії наших підручників на сайті. Клікайте на кнопки
Чи здійснюється контроль за виконанням освітніх програм?
Так, адміністрація закладу освіти може і має організувати, координувати та здійснювати контроль за виконанням учителями освітніх програм. Для цього варто послуговуватися будь-якими пристроями, зокрема й мобільними телефонами, що дають змогу організувати спільноту в соціальних мережах, мобільних додатках. Матеріали, зокрема відео-уроки або гіперпосилання на них, можна надсилати учням електронною поштою, розміщувати на вебсайті закладу загальної середньої освіти.
Коли має закінчитися навчальний рік?
Частиною третьою статті 10 Закону України "Про повну загальну середню освіту" встановлено, що освітній процес у ЗЗСО завершується не пізніше 1 липня. Якщо у зв'язку з епідеміологічної ситуацією термін дії карантину буде змінено, фактичну тривалість навчального року може бути продовжено.
При цьому структура і тривалість навчального року, навчального тижня, навчального дня, занять, відпочинку між ними, форми організації освітнього процесу визначаються педагогічною радою закладу освіти у межах часу, передбаченого освітньою програмою, відповідно до обсягу навчального навантаження, встановленого відповідним навчальним планом, та з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психічного та інтелектуального розвитку дітей, особливостей регіону тощо.
У межах академічної автономії питання організації виконання освітньої програми, навчального плану й освітнього процесу є внутрішнім питанням кожного ЗЗСО, його педагогічної ради та завданням педагогічних працівників.
Яким чином визначатиметься виконання програм?
В умовах карантину та після його завершення ЗЗСО має вжити заходів щодо засвоєння учнями змісту кожного навчального предмета (інтегрованого курсу). Це може відбуватися з використанням технологій дистанційного навчання під час карантину, а також за рахунок ущільнення вивчення відповідного матеріалу після завершення карантину з організацією повторення окремих тем на початку наступного навчального року.
У теперішніх складних умовах важливо забезпечити права учнів на продовження здобуття освіти, зокрема в установленому порядку перевести їх до наступного класу, видати свідоцтва досягнень (табелі) та документи про освіту випускникам тощо.
Яким має бути виробниче навантаження педагога та як фіксувати відпрацьовані під час карантину навчальні години у класному журналі?
Робочі години вчителя, який забезпечує дистанційне навчання учнів слід обліковувати (рахувати) відповідно до навчального навантаження вчителя і розкладу навчальних занять у ЗЗСО. Розклад занять і робочий час педагога в дистанційному режимі необхідно максимально наблизити до розкладів навчальних занять та звичного режиму роботи.
На період карантину вчитель може реєструвати тематику навчального матеріалу, домашніх завдань, а також форми роботи (дистанційні онлайн-консультації, відео-уроки, скайп-конференції, тестування тощо) у зручний спосіб. У подальшому, після нормалізації епідеміологічної ситуації, ці дані будуть занесені до відповідних сторінок класного журналу.
Як фіксувати оцінки учнів?
Виставлення оцінок та зазначення тем, опрацьованих під час карантину, слід здійснювати відповідно до безпосередньо проведених навчальних занять у дистанційному режимі через електронні та інші наявні засоби.
Для себе педагог їх фіксує, так само як і опрацьовані теми, у зручний спосіб. У подальшому він має записати їх до відповідних сторінок класного журналу.
Згідно з Інструкцією з діловодства, затвердженою наказом МОН від 25 червня 2018 року № 676, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 вересня 2018 року за № 1028/32480, ЗЗСО можуть створювати документи тимчасового (до 10 років включно) строку зберігання лише в електронній формі за умови наявності відповідного технічного забезпечення з урахуванням вимог законодавства України. За наявності таких ресурсів педагог може одразу фіксувати результати здійснення освітнього процесу. При цьому важливо, щоб з навчальними досягненнями кожної дитини могли ознайомитися тільки її батьки або законні представники.
Який порядок зарахування на навчання в першому класі?
Під час зарахування дітей для здобуття початкової освіти до закладу освіти забороняється проведення конкурсів (будь-яких заходів, спрямованих на перевірку знань, умінь, навичок чи інших компетентностей дитини), крім закладів спеціалізованої освіти і приватних закладів освіти.
Згідно з Порядком зарахування дату початку прийому документів для зарахування визначають органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади, але строк прийому заяв не може бути коротшим, ніж один місяць. Фактично мінімально можливий термін подання необхідних документів має бути встановлено з 30 квітня по 31 травня. Водночас у зв'язку з можливим подовженням тривалості освітнього процесу зазначені вище терміни може бути змінено. Засновники та керівники ЗЗСО мають організувати прийом документів, необхідних для зарахування, після припинення карантину.
Завважимо, що прийом документів може здійснюватися також на електронну пошту у сканованій формі без електронного цифрового підпису. Документи, надіслані у такий спосіб, мають реєструвати із зазначенням електронної адреси відправника та адресата окремо від інших документів.
Інформацію про прийняті рішення щодо строків прийому документів і способів їх подання необхідно оприлюднювати впродовж двох робочих днів з дня їх прийняття на вебсайтах ЗЗСО та/або їх засновників.
Які педагогічні видання допомагають педагогам отримати інформацію для самоосвіти?
Самоосвіта педагогів — одна з важливих функцій будь-якого педагогічного видання. Зважаючи на те, що більшість педагогів отримує примірники педагогічних видань на адресу шкіл, на період карантину вільний доступ до нових випусків відкрило більшість видавництв.
Видавництво “Світич” відкривало безоплатний доступ для всіх освітян до публікацій журналу “Учитель початкової школи” та “Джміль” у період карантину. Таким чином педагоги отримають і важливі публікації про педагогічні новинки, і дидактичні матеріали для роботи з дітьми, в тому числі і дистанційної.
Усім зареєстрованим користувачам сайтів upsh.com.ua та jmil.com.ua код доступу до журналів надіслано електронною поштою.