Підсумкове оцінювання та завершення навчального року
Компетентні відповіді на актуальні запитання
16 квітня 2020 року МОН України затвердило лист № 1/9-213 "Щодо проведення підсумкового оцінювання та організованого завершення 2019-2020 навчального року”. Пропонуємо вашій увазі роз’яснення з питань, порушених у цьому документі.
Як слід здійснювати оцінювання в умовах дистанційного навчання?
Для учнів 1-2-х та 3-х пілотних класів початкової школи застосовують формувальне й підсумкове оцінювання. Для учнів 3-4-х класів початкової школи — поточне, формувальне та підсумкове (тематичне, семестрове, річне) оцінювання.
Оцінювання результатів навчальної діяльності може здійснюватись у синхронному або асинхронному режимі.
Синхронний режим дозволяє забезпечити більш об’єктивне оцінювання, проте передбачає наявність відповідного технічного забезпечення у вчителя та всіх учнів.
Якщо під час проведення синхронного оцінювання виникають технічні збої, слід передбачити можливість повторного виконання тесту (контрольної, самостійної роботи тощо).
У синхронному режимі учні можуть виконувати такі роботи:
тести на платформах Google Classroom, Naurok, Moodle тощо за вибором вчителя та з урахуванням можливостей учня;
письмові завдання, зокрема диктанти, із використанням відеоінструментів Skype, Zoom тощо;
усні контрольні завдання (усний переказ, читання напам’ять вірша та прозових текстів, презентація та захист проектів тощо) із використанням відеоінструментів Skype, Zoom індивідуально або в групах;
брати участь в онлайн-семінарах та онлайн-форумах із використанням відеоінструментів Skype, Zoom або в чатах на платформах дистанційного навчання (наприклад, Moodle) у закритих групах Facebook та ін.;
інші завдання, які пропонує вчитель.
Асинхронний режим є більш гнучким у застосуванні, проте менш об’єктивним. Для зменшення ризиків необ’єктивного оцінювання рекомендовано налаштувати опцію проходження тесту один раз та обмежити час на виконання завдання, встановити термін для здачі тесту (контрольної, практичної або самостійної роботи тощо), повідомляти результати (у разі неавтоматизованої перевірки робіт) індивідуально після здачі робіт всіма учнями. За необхідності вчитель може провести додаткове усне опитування учнів за допомогою одного із засобів телефонного або відеозв’язку.
В асинхронному режимі учні можуть виконувати такі роботи:
завдання на одній з платформ (Google Classroom, Naurok, Moodle та ін. за вибором вчителя);
письмові роботи у текстових редакторах (Word та ін.) або у зошитах та надсилати вчителю файли з виконаними завданнями електронною поштою, в один із месенджерів (Viber, WhatsApp, Facebook тощо) або іншими засобами поштового зв’язку (за відсутністю технічних засобів навчання або доступу до мережі Інтернет);
диктанти з використанням аудіо або відеозаписів, створених та надісланих вчителем;
знімати на відео або записувати аудіо усних відповідей і надсилати файли вчителю засобами електронного зв’язку;
інші завдання, запропоновані вчителем.
У чому полягають особливості поточного оцінювання учнів в умовах дистанційного навчання?
Під час дистанційного навчання важливо забезпечити зворотний зв’язок педагога з учнями. Тому варто надавати перевагу формувальному оцінюванню, у результаті якого педагог коригує засоби та методи навчання у випадку виявлення їх неефективності. Оцінювання рівня виконаних учнями самостійних робіт має сприяти фіксації їхніх успіхів, аналізу помилок, плануванню подальшої роботи з опанування навчального матеріалу в умовах дистанційного навчання.
Поточне оцінювання можна здійснювати в усній і письмовій формах. Кількість робіт, які підлягають поточному оцінюванню і передбачають фіксацію оцінки у класному журналі, під час дистанційного навчання варто оптимізувати з метою запобігання перевантаженню учнів.
Педагог може скористатися для здійснення оцінювання різними ресурсами: платформою для дистанційного навчання (Google Classroom, Moodle, Naurok тощо); електронну пошту або платформу Google Classroom, Moodle та інші, один із месенжерів (Viber, Facebook, WhatsApp тощо); усні завдання можуть бути оцінені через Skype, Zoom або будь-який месенджер, що забезпечує відеозв’язок у синхронному режимі або перевірені опосередкованим способом через відео або аудіо файли, надіслані учнями на пошту вчителя; у телефонному режимі.
Учитель може організувати самооцінювання учнями успішності своєї роботи, надіславши їм ключі для самоперевірки (після виконання роботи), критерії оцінювання та самооцінювання творчих робіт тощо.
Як здійснюється підсумкове оцінювання?
Під час організації освітнього процесу з використанням дистанційних технологій навчання в умовах карантину підсумкове оцінювання (тематичне, семестрове та річне) може здійснюватися віддалено, із використанням цифрових технологій для всіх здобувачів освіти, незалежно від форми, за якою вони здобувають освіту (очної (денної та вечірньої), заочної, дистанційної, мережевої, сімейної (домашньої), екстернатної, педагогічного патронажу).
Підсумкова оцінка за семестр виставляється з урахуванням результатів поточного, тематичного оцінювання, оцінювання різних видів мовленнєвої діяльності, отриманих учнями під час дистанційного навчання та до його початку. Якщо з навчального предмета не передбачено тематичних підсумкових робіт, підсумкова оцінка може виставлятися за результатами поточного оцінювання. Учні, які не мають результатів поточного оцінювання з об’єктивних причин, можуть бути оцінені за результатами проведення семестрової контрольної роботи.
Рекомендовано попередньо надіслати учням графік проведення всіх видів оцінювання, у якому слід зазначити:
форму та вид оцінювання з кожного навчального предмета;
необхідні для цього ресурси;
дату й тривалість проведення оцінювання (для синхронного режиму);
дату і час розміщення завдань, кінцевий термін та спосіб їх подання (для асинхронного режиму).
Кожен учень має підтвердити, що він ознайомився з графіком проведення підсумкового оцінювання і має необхідні технічної ресурси для його виконання.
Якщо хтось із учнів не має можливості виконати завдання, необхідно передбачити для них інший спосіб проходження оцінювання та пересилання матеріалів.
Як забезпечити можливість проведення підсумкового оцінювання?
Завдяки використанню різних засобів обміну інформацією слід забезпечити всім учням доступ до навчальних матеріалів та завдань.
Організувати проведення окремих дистанційних консультацій для учнів, які хворіють або перебувають у режимі самоізоляції.
Провести підсумкове річне оцінювання навчальних досягнень учнів, ураховуючи результати оцінювання з використанням технологій дистанційного навчання за ІІ семестр.
Яким має бути обсяг завдань та контрольних заходів?
При плануванні кількості обсягу завдань та контрольних заходів слід дотримуватися принципу здоров’язбереження. Аби запобігти емоційному, ментальному та фізичному перевантаженню учнів, необхідно чітко продумати і скласти графік дистанційних перевірочних робіт та усних опитувань.
Чи слід фіксувати у шкільній документації тематичні та семестрові підсумкові роботи, які було проведено в умовах дистанційного навчання?
Тематичні та семестрові підсумкові роботи, які було проведено в умовах дистанційного навчання під час карантину, записуються в класному журналі без зазначення дати їх проведення.
Як оцінюють результати навчальних досягнень учнів за рік?
Річне оцінювання виставляється з урахуванням результатів оцінювання за перший та другий семестри навчального року.
Як оцінюють навчальні досягнення учнів 1-2-х класів та 3-х пілотних класів НУШ?
Завершальне підсумкове оцінювання у 1-2-х та 3-х пілотних класах НУШ здійснюється шляхом заповнення свідоцтва досягнень учнів за результатами виконаних ними робіт та спостережень. Для оцінювання динаміки особистісних досягнень учнів педагог може скористатися своїми щоденниками спостережень, які він вів до початку карантину та додатково залучити батьків до заповнення свідоцтва досягнень учнів. Якщо вчитель залучатиме батьків до такої спільної роботи, бажано провести з ними консультацію (у синхронному або асинхронному режимі) щодо роз’яснення змісту кожного показника та його зовнішніх проявів або надіслати власні форми спостережень.
Форми щоденників спостережень, орієнтовні шкали для самооцінювання, бланки свідоцтв досягнень надано у таких документах:
наказ МОН від 20 серпня 2018 року № 924 “Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів першого класу у Новій українській школі”;
наказ МОН від 27 серпня 2019 року № 1154 “Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів другого класу”;
лист МОН від 14 серпня 2019 року № 1/9-513 “Щодо методичних рекомендацій для 3-х класів експериментальних закладів загальної середньої освіти”.
Чи проходять учні 4-х класів ДПА?
Учнів 4-х та 9-х класів у 2019-2020 навчальному році звільнено від державної підсумкової атестації (далі — ДПА). У відповідних документах про освіту роблять запис "звільнений(а)".
Як здійснюють підсумкове оцінювання учнів, що здобувають освіту за індивідуальною формою?
Підсумкове оцінювання учнів, які здобувають освіту за однією з індивідуальних форм (педагогічний патронаж, сімейна (домашня), екстернат) у 2019-2020 навчальному році здійснюється з використанням технологій дистанційного навчання за процедурами, аналогічними до тих, що описані вище.
Учні 4-х та 9-х класів, які здобувають освіту за формами педагогічного патронажу, екстернату, сімейною (домашньою) формою, звільняються від ДПА та проходять лише річне оцінювання.
У який спосіб педагог може повідомити результати оцінювання навчальних досягнень?
Є кілька способів повідомлення учням результатів оцінювання навчальних досягнень:
фіксування їх в електронному щоденнику (за наявності);
надсилання в індивідуальному порядку шляхом використання одного із засобів зв’язку (електронної пошти, смс-повідомлення, повідомлення в одному з месенджерів, повідомлення по телефону тощо).
Про способи оцінювання та канал зв’язку, який буде використовуватись учителем і учнями одного класу, необхідно повідомити дітей та їх батьків заздалегідь або оприлюднити цю інформацію на сайті закладу освіти.
Коли необхідно закінчити навчальний рік?
Навчальний рік має бути завершений відповідно до структури, визначеної ЗЗСО на початку навчального року, а також з урахуванням виконання календарно-тематичних планів.
Чи буде проводитись урочисте завершення навчального року?
З метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби проводити масові заходи із залученням учасників освітнього процесу, зокрема останні дзвоники та випускні вечори, проводити не рекомендується.
Яким чином учні, що продовжують навчатися у тому самому закладі освіти, можуть отримати документи про результати закінчення навчального року?
Учням 1-8, 10 класів, які не планують навчатися в іншому закладі освіти, доречно надіслати копії відповідних документів електронною поштою або в інший спосіб, з подальшим врученням оригіналу документа у вересні 2020-2021 навчального року.
Яких заходів необхідно вжити у майбутньому, аби запобігти утворенню прогалини в знаннях учнів за період дистанційного навчання?
На початку 2020-2021 н. р. варто провести моніторинг навчальних досягнень учнів за попередній рік. Для систематизації, узагальнення й закріплення навчального матеріалу, який діти опановували дистанційно, під час календарно-тематичного планування на 2020-2021 н. р. слід передбачити суттєве збільшення навчального часу.
Увага! Сайт активно поповнюється матеріалами. Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації.